- Ekonomický subjekt: Tělocvičná jednota Sokol Cítov
- IČ: 684 21 141
- Adresa: 277 04 Cítov 203
- Právní forma: 731 - Organizační jednotka sdružení
- datum vzniku: 15. 5. 1998
- Základní územní jednotka: 534731
- Odvětvová klasifikace činnosti: 926100 Provoz sportovních areálů a stadionů
- Starosta: Bc. Luboš Fajgl
- Telefon:
Tělocvičná jednota Sokol Cítov – (župa Podřipská) od roku 2003 župa Barákova
Minulost (historie):
První pokus založit Sokol v Cítově v roce 1904, učiněný panem učitelem Vydrou, pro malý zájem ztroskotal. Devět let poté z iniciativy pana Vojtěchovského, člena Sokola v Hostivaři byl ustaven přípravný výbor. Jeho žádost c.k. Místodržitelství v Praze kladně vyřídilo a povolilo založení spolku Tělocvičná jednota Sokol Cítov. Stalo se tomu tak na ustavující valné hromadě 6. dubna 1913. Zvolením výboru a schválením stanov byla v naší obci založena Tělocvičná jednota SOKOL Cítov. Prvním jejím starostou byl zvolen Štěpán Antonín. Tehdy se přihlásilo celkem 56 členů.
Kromě svého tělocvičného poslání se významně podílela i na kulturním a společenském životě v obci. V této činnosti byla vždy v popředí ostatních spolků. Měla divadelní a dramatický soubor, hudební kroužek, provozovala loutkové divadlo, přednáškovou činnost a další podobné akce. Zažila nejen doby rozkvětu – v roce 35. výročí založení jednoty stoupl počet členů na 254 (každý třetí obyvatel obce sokolem!). Na XI. všesokolském sletu cvičilo 160 cvičenců jednoty. Obnovila se činnost cvičební, činnost kulturní – znovu pracoval dramatický kroužek, pořádali se zábavy z hudby apod. Jenže politická situace po roce 1948 přivodila stagnaci v rámci sjednocené tělovýchovy.
Rok 1968 dával naději k obnovení Sokola. Začalo cvičení všech složek, ale další politický vývoj pokus odsoudil k nezdaru na dlouhých 30 let.
Současnost:
Pod dojmem XII. všesokolského sletu v Praze v roce 1994 byl ustanoven přípravný výbor pro obnovení sokolské jednoty v Cítově a dne 24. dubna 1998 34 příznivců na valné hromadě zvolilo 7 členný výbor a 3 člennou komisi. Po zaregistrování u ČOS po více jak 40ti letech byla obnovena činnost v rámci župy Podřipské.
Cvičenci se zúčastnili XIII. Všesokolského sletu v Praze v roce 2000, župních sletů v Roudnici nad Labem, Bílině a na Kladně. O dva roky později II. sokolského sletu Pod Ještědem v Liberci. Členové se účastnili akcí - 13 sletových vrcholů (Sněžník a Kopanina). Sama jednota uspořádala výlet na Orlík a Zvíkov a ve spolupráci s roudnickou jednotou Sokolskou akademii. K 90. výročí založení jednoty jsme vydali almanach o historii a současnosti jednoty a uspořádali setkání minulých a stávajících členů jednoty doprovázené výstavkou starých i nových památek.
V roce 2003 došlo k reorganizaci žup a naše jednota byla začleněna do župy Barákovy. Ale jednota Sokol Cítov žije dál svým životem. Pravidelné cvičení mladších a starších žákyň a žáků (Po a Čt), ženy (St, Čt)
Kulturně turistický kroužek pořádá tematické výlety po celé ČR, návštěvy divadel v Praze a organizuje společnou dovolenou členů.
V období mezi slety sestry nacvičili Českou i Moravskou besedu, které předvedly na akademii a při návštěvě Citova u Přerova, s kterým naše obec udržuje oboustranné styky.
Vedle tanců vznikl i pěvecký sbor vedený s. Marií Šámalovou, který k dnešnímu dni uspořádal již 10 májových a 9 adventních koncertů v obci a vystupuje i v okolí, účastnil se dvakrát festivalu sokolských sborů v Jihlavě a rovněž posílil i smíšený sbor, který zahajoval XIV. Všesokolský slet v Sazka aréně v Praze v roce 2006.
Účastníme se akcí župy i ČOS (expedice „Kameny“, výlet na Vyšehrad, návštěva Tyršova domu, „Štafetový kolík“ vedl i přes naši obec. Hlavně pak předsletového nácviku skladem v Přívorech, oblastního sletu na Mělníku a následně XIV. sletu v Praze v roce 2006, kde v „Trampolínkách“ cvičilo 9 žákyň a 19 žen ve skladbě „Ta naše písnička česká“.
Významný rok 2008, kdy republika slaví 90-ti leté výročí trvání, zastihuje naši jednotu v jejím 95. výročí založení a v 10. výročí znovuobnovení činnosti. Dnes má jednota kolem sta členů, ale průměrný věk členstva je vysoký. Cvičí 25 žen Věrné gardy a 12 žen všestrannost, 13 mladších a starších žákyň.
Česká Obec Sokolská